• hayatin integralini almak

  ?.
  V=2.Pi.r.S formulu ile hayatin kapsama alanini bulmak ve yogunluk ile carparak icini doldurmak maksadiyla gundelik hayatta integrali kullanmak.***
  (bkz: II Pappus/Guldin Teoremi)
  1 ...
  #1005449 :)
 • ineklerin kutsalligi

  1.
  Hindistan dünyada en çok büyükbaş hayvana sahip ülkedir ama bu kaynaktan yararlanılamamaktadır. Hinduculuğun başlangıcından beri inek Hindistan'da en kutsal hayvan olarak görülür. istemeyerek de olsa ineğin öldürülmesi büyük bir günah sayılır.
  Hindistan'da sokaklarda sıcaktan bunalmış, iyice hantallaşmış, bir deri bir kemik kalmış ineklere rastlanılması gayet doğaldır. inekler cadde ve sokaklarda diledikleri gibi dolaşır, yaya kaldırımları üzerinde güneşlenir, tapınaklara girer, pazar yerlerini pislerler, kimse onlara ilişemez hatta saygıyla selamlarlar.

  Toplumun bir kesimi açlık sınırında iken ineklere gösterilen bu ayrıcalık dışardan gelenlere anlamsız gelebilir ama bunun ardında sadece dinsel inançlar değil hayati gıda maddelerini koruma içgüdüsü de vardır.

  ineğin önemi, beş ürünü, yani süt, peynir, tereyağı, dışkı ve idrarını insanlığın yararına sunmasıydı. Dışkı tezek gibi yakacak olarak, idrar ise tedavi amaçlı kullanılıyordu. Bu mükemmel hayvanı kesip bir kerede etini yemektense ürünlerinden daha uzun sürede ve pek çok insan tarafından faydalanılabilirdi. ineği temsil eden bir Tanrı da olmadığından ineğin bizzat kendisine saygı gösteriliyordu. ineği kesmek Tanrıyı öldürmekle eşitti.

  Bugünkü Hindistan nüfusunun çoğunluğu Hindu'dur. Hinduculuk belirli bir kurucusu olmayan, 'Veda' isimli ilaheler ve şiirleri esas alan, çeşitli ırktan ve kültürlerden insanların dinsel inanç ve uygulamalarını içinde eriten, çok tanrılı, karmaşık ama sürekliliği olan bir dindir.

  Başlangıcı milattan önce 1500 yıllarına kadar uzanan Hindu dininde birçok Tanrıya tapılır ama en üstteki ilahi güç 'Brahman'dır. Brahman'a ulaşmak çok zor, ancak rahiplerin yapabilecekleri bir iş olduğundan, sıradan insanların tapabilecekleri ikincil Tanrılar da vardır.

  Bütün canlıların ruhları olduğuna inanan Hindular, ölümden sonra tekrar dünyaya gelineceğine, bir önceki hayatını uygunsuz biçimde geçiren bir ruhun, hayvan vücudu içinde yeniden doğabileceğine inanırlar. Bir çoğu bu nedenle sadece bitkisel besinlerle beslenirler. Bütün hayvanlara büyük saygı gösterirler.

  Tarih boyunca, gerek 'kast' denilen keskin sınıfsal yapısı içinde, gerekse geniş alana yayılmış nüfus içinde ineklere davranış biçimi çeşitli farklılıklar göstermiştir. Bir aralar inekler Tanrılara kurban bile edilmişlerdir. Ancak Hint yarımadasında doğup, bütün Asya'ya yayılmasına rağmen Hindistan'da pek gelişemeyen Budacılığın etkisiyle hayvanları kurban etmenin vahşice olduğu fikri önem kazanıp tüm hayvanların öldürülmesi bu sefer kesinlikle yasaklanmıştır.

  Bu zamanlarda tüm canlılara gösterilen saygı o hale gelmiştir ki, meyve kurtlan bile meyveler yenilmeden önce çıkartılıp azat edilir olmuşlardı. Tüm bölgeye yayılmış olan bu vejetaryenlik sonraları yine gevşedi, keçi ve balık yenilmeye başlandı ama inek ayrıcalıklı yerini hep korudu.

  1857'de bölgedeki ingilizler tüfeklerinin namlularını bir yağ ile siliyorlardı. Buna Hindulardan büyük tepki geldi. Kullanılan yağın ineklerden elde edildiğini sanıyorlardı. ingilizler bunun domuz yağı olduğunu açıklayınca tepki bu sefer de Müslümanlardan geldi. iki toplum ilk defa birlikte aynı şeye tepki göstermişlerdi.

  Alinti ;
  1 ...
  #1005284 :)
 • forehand

  5.
  emekli steffi graf`in , zamaninda en iyi yaptigi kabul edilen vurus cesididir.
  ...
  #1005172 :)
 • tike

  11.
  yanilmiyorsam bursa setbasinda isbankasinin tam yaninda(mavikose lokantasina giderken) bir hali magazasi.*
  ...
  #1005159 :)
 • alan

  5.
  james alan hetfield
  ...
  #1005153 :)
 • 41

  12.
  kirkbir olarak , bir soyadi.
  ...
  #1005089 :)
 • sevgilinin osurması

  4.
  sevgili de insan oldugundan gayet dogaldir. ne yani sevgiliniz bir gun kariniz olursa gotune kor tipa mi takacaksiniz? nasil engellenecek?
  10 ...
  #1005068 :)
 • bir oturusta yarim tabak makarna yiyen insan

  ?.
  midesine kelepce taktirmis insan da olabilir , lakin o insan eskiden bir tencereyi bir ham da mideye indirmektedir muhtemelen.
  ...
  #1005060 :)
 • cauchy sinir kosulu

  ?.
  diferansiyel denklemlerde dersinde ki bir denklem turunu aklimiza getirir , cauchy-euler denklemi.
  ...
  #1005045 :)
 • the italian job

  6.
  (bkz: mini cooper)
  ...
  #1004922 :)
 • orijinal insanlar

  4.
  herkesin uzunluk olcu birimiyle 1 mm bile olsa farki oldugundan , her insan orjinaldir yorumunu getirten tanim.***
  ...
  #1004914 :)
 • insan olmanin temel kurali

  ?.
  sadece tek canli olan insana has , dusunme , karsilastirma ve yorum yapma yetisini kullanmaktir. Kullanimin dogru veya yanlisligi insanin niteligini degistirir , sifat koydurur.**
  1 ...
  #1004886 :)
 • allah i sorgulamak

  4.
  allah hakkinda kendine sorular sormak , onun nicelik ve nitelikleri hakkinda insanin kendi beyninde yorumlar yapmasidir.
  (bkz: insan olmanin temel kurali)
  2 ...
  #1004870 :)
 • mor ve ötesi

  95.
  youtube da gezerken denk geldim. tam yil veremeyecegim fakat 97-98 yillari olmali hatirlarsiniz , eko tv vardi bir zamanlar orada cok calardi. ne`den mi bahsediyorum? mor ve otesinin cikis sarkisi ve klibi. bildigim kadariyla kendi okullarinda , bogazici universitesinde el yordamiyla cekildi klip.
  iste o klip ;
  ...
  #1004846 :)
 • sistem dinamigi ve kontrol

  2.
  Genel bilgi ve kavramlar, Laplace Dönüşümleri, Fiziksel Sistemlerin Matematiksel Modelleri ve Sistem Dinamiği, Kontrol Sistemlerinin Transfer Fonksiyonları, Sistemlerin Geçici Durum Davranışı Sistemleri Kalıcı Durum Davranışı ve Hatası, Temel Kontrol Teknikleri, Endüstriyel Kontrol Organları, Kapalı Çevrim Kontrol, Kontrol Organının Ayarı, Doğrusal Geri Beslemeli Sistemlerin Kararlılığı, Frekans Cevabı Yöntemleri, Kök-Yer Eğrileri Yöntemi, Endüstriyel Kontrol Sistemleri, Çalışması ve Yapısı. Konulari islenen dersdir.

  Mantigi bugun mekatronik muhendisliginin olusum sebebidir diyebiliriz. Bu derste amacimiz , herhangi fiziksel bir sistemi matematiksel modelini bularak kagit ustunde calisir hale getirmektir. Bu sekilde tasarim asamasin da sonu gelmez deneme yanilmalarin onune geceriz , modelledigimiz makineyi istedigimiz sartlarda teorik olarak calistirir ve yine teorik olarak sonuclarini gormemizi saglar. Mesela bir arabayi modellerken arabanin viraja girerken ki ozelliklerini her seferinde arabayi parcalamak pahasina deneyip gormektense matematiksel modelini kurar , o sekilde viraj sartlarini yine matematiksel degiskenlerle uygulariz.

  Gelismis muhendislik anlayisinin en onemli parametresidir , yuksek teknoloji diye tabir ettigimiz seylerin uyelerinden biridir. Yeterli calisildiginda , hele elektronik kokenli makine muhendisligi ogrencisiyseniz cok rahat gececeginiz ve seveceginiz bir derstir.
  4 ...
  #1004681 :)
 • kettle

  7.
  ogrenciyseniz ve olur ya caniniz dolaptaki biftegi aniden yemek isterse , bu biftegi acmak icin kullanabilecegimiz nesnedir. buharindan faydalanarak buzlukteki et yiyecegini cozebiliriz , hatta isteyen kettle`in icine bandir-cikar yontemini de kullanabilir. boyledir kettle hehe.
  1 -1 ...
  #998706 :)
 • elektrikli ev aletleri

  3.
  blender. (bkz: tefal sen her seyi dusunursun)
  ...
  #998684 :)
 • formula g

  6.
  2007 yarislarina selcuk universitesinin 2 grupla katilacagi yaristir.* yaris pistine butun sozlugu beklerim, giriste adimi vermeniz yeter.*
  ...
  #998511 :)
 • tramvay

  13.
  yapiminda avusturyalilarin uzman oldugu ulasim araci. konya da ki tramway onlardan ikinci el olarak alinmistir ve mobilize muzedir.
  ...
  #993970 :)
 • esrar

  16.
  tam aksine ilk seferinde de insana kendisini biraktirabilir , en guzel kandirmacasi da birakilmayacak kafasi oldugunun soylenmesidir. hic de cici olmayan ve waooovv ne super olaydi bee , hoca kafasi mukemmel tarzindan bir cumleyle hayranlik uyandirilmasi bombos olan bir icecek! hayattan kacmak icin gulmek malligin daniskasidir , lakin kacamazsin daha da hizli kucagina kosarsin. saglam beyin ve irade insani her istedigi yere vardirmasa da bircok yere vardirir , hic gerek yoktur maddesi.
  8 -6 ...
  #993962 :)
 • yeni şeyler getiriyorum
  Takip Edilenler
  maniacdepressive kimseyi takip etmiyor.
  AdvertisementAdvertisement